Kable grzewcze czy maty grzejne – co wybrać?

W ciągu ostatnich kilku lat popularność elektrycznego ogrzewania podłogowego w naszym kraju znacznie wzrosła. Dawno minęły czasy, gdy tego typu instalacja była uważana za niezwykle luksusowe rozwiązanie, zarezerwowane wyłącznie dla najdroższych posiadłości. Obecnie jest to jeden z lepszych sposobów na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku. Na rynku dostępne są dwa najczęściej stosowane rodzaje elektrycznego ogrzewania podłogi – kable i maty. Często pada pytanie o to, który z nich jest lepszy. Podpowiadamy!

Mata grzewcza – czym się charakteryzuje?

Na początku krótko omówmy cechy mat grzewczych. Zazwyczaj są to cienkie maty z tworzywa sztucznego (np. włókna szklanego) z wplecionym w siatkę przewodem grzejnym. Ich szerokość wynosi 50 cm, a długość może wahać się od 1 do nawet 30 metrów.

Montaż mat jest łatwiejszy od układania kabli grzejnych pod wylewkę – najczęściej umieszcza się w cienkiej warstwie kleju pod posadzką lub w wylewce samopoziomującej na etapie prac wykończeniowych bądź remontowych. Wiele mat jest pokrytych warstwą kleju, co przyspiesza i jeszcze bardziej ułatwia montaż. Trzeba jednak zaznaczyć, że maty muszą być dopasowane do ogrzewanego obszaru – można docinać siatkę (z pominięciem przewodów grzejnych), ale należy uważać, by mata nie znalazła się pod stałą zabudową.

Do najważniejszych zalet mat grzewczych możemy zaliczyć łatwy i szybki montaż, uniwersalne zastosowanie, niską wagę (brak obciążenia dla stropu) oraz równomierne rozprowadzanie ciepła. Wśród minusów tego typu rozwiązania najczęściej wymienia się brak możliwości regulowania zagęszczenia przewodów, pewne ograniczenia w zakresie układania mat w pomieszczeniach z gęstą zabudową stałą, a także stosunkowo wysoką cenę samego produktu.

Kabel grzejny pod wylewkę – co trzeba o nim wiedzieć?

Podstawowa różnica między matami a kablami to sposób montażu – przewody grzejne instaluje się w warstwie wylewki betonowej lub anhydrytowej. Prace i układ instalacji trzeba więc zaplanować już na wczesnym etapie realizacji danej inwestycji. Kabel grzejny pod wylewkę to również rozwiązanie uniwersalne (nada się do różnego rodzaju pomieszczeń i przestrzeni zewnętrznych), estetyczne oraz zapewniające równomierny rozkład temperatury. Warto jednak podkreślić trzy najistotniejsze przewagi, które kable grzejne mają nad matami.

Pierwsza z nich to ceny – kabel grzejny pod wylewkę jest zazwyczaj nieco tańszym wyborem niż mata, choć koszty związane z samą eksploatacją instalacji ogrzewania będą kształtować się na podobnym poziomie. Druga to możliwość elastycznego układu instalacji. Kable nie są ograniczone matą – ich układ oraz zagęszczenie dostosowuje się do indywidualnych potrzeb, oraz aranżacji pomieszczenia, choć trzeba pamiętać o odpowiednich odległościach pomiędzy przewodami, by zachowana została równomierność rozkładu temperatury.

Trzecia różnica pomiędzy kablami grzejnymi a matami to możliwość instalowania tego pierwszego rozwiązania pod większą ilością rodzajów podłogi. Maty przeznaczone są jedynie pod płytki ceramiczne, parkiet oraz kamień, natomiast przewody można układać również m.in. pod panele laminowane i winylowe.

Mata grzewcza czy kabel grzejny pod wylewkę – co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Maty grzewcze stosuje się najczęściej w formie pomocniczego źródła ciepła, układając je na etapie prac renowacyjnych. Są one popularnym rozwiązaniem pod płytki ceramiczne w łazienkach, kuchniach i przedpokojach.

Kabel grzejny pod wylewkę polecany jest jako podstawowy system ogrzewania (choć może pełnić również rolę uzupełniającego źródła ciepła), ale trzeba pamiętać o uwzględnieniu tego rozwiązania na odpowiednio wczesnym etapie realizacji nowej inwestycji. Warto również pamiętać, że kable grzejne nadają się niemal do każdego rodzaju wykończenia podłogi.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *