Łazienka w stylu eklektycznym – jak wygląda?

Łazienka urządzona w stylu eklektycznym to dobry pomysł, gdy jej właściciel nie może zdecydować się na jeden konkretny trend aranżacyjny, a jednocześnie ma swoje preferencje, jeśli chodzi o wykończenie pomieszczenia. Taka łazienka może łączyć zalety poszczególnych stylów, wydobywają z nich to, co najlepsze. Czym wyróżnia się styl eklektyczny? Jakimi zasadami kierować się urządzając łazienkę, aby uniknąć wrażenia nieporządku?

Za co lubimy styl eklektyczny?

Styl eklektyczny pozwala łączyć w sobie inspiracje pochodzące z kilku różnych trendów wnętrzarskich, w tym z pozoru niepasujące do siebie elementy. Jednak w tym szaleństwie jest metoda. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby klasyczne meble łazienkowe znalazły się we wnętrzu wykończonym w sposób minimalistyczny. Surowa aranżacja nie wyklucza zastosowanie ozdobnych motywów – w tym luster, oświetlenia czy armatury łazienkowej. Obok nowoczesnej białej wanny można swobodnie ustawić designerski drewniany stołeczek. Okna nowoczesnych łazienek bywają spowite ozdobnymi firankami.

Jak uniknąć chaosu?

W stylu eklektycznym granica pomiędzy dobrym gustem a kiczem bywa bardzo cienka. Aby uniknąć chaosu, urządzając wnętrze warto zastosować się do pewnych zasad. Pierwsza z nich dotyczy doboru kolorów – jeden z nich powinien mieć charakter dominujący, co doda wnętrzu więcej spójności. Najlepiej, by nie była to wyrazista barwa – łazienkę eklektyczną lepiej urządzić w odcieniach szarości, beżach lub barwach pastelowych. Druga istotna zasada polega na kontrolowanym łączeniu stylów. Jeden z nich, na przykład klasyczny powinny reprezentować meble. Wówczas wszystkie ściany najlepiej urządzić w sposób nowoczesny. Z kolei wszystkie ozdoby mogę reprezentować styl glamour. Kontrolowane eksperymenty sprawdzają się najlepiej, a poza tym warunkiem, nie istnieją żadne ograniczenia.

Co może się znaleźć w łazience urządzonej eklektycznie?

Łazienkę elektryczną można stworzyć w bardzo prosty sposób – dodając kolejne elementy do standardowej aranżacji. To dobre rozwiązanie dla osób przeprowadzających remont. Aby umieścić w pomieszczeniu meble w stylu retro, które będą dobrze korespondować z wnętrzem, wystarczy zachować jednolitą kolorystykę. W łazience eklektycznej może poza tym znaleźć się bujna roślinność, ozdobne zasłony i ręczniki, a nawet dywaniki. Ciekawy efekt da się osiągnąć wymieniając jedynie oświetlenie. Co jeszcze? Urządzając łazienkę eklektyczna warto kierować się intuicją i fantazją!

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *