purple and white flower in tilt shift lens

Orchidee: Królowe Kwiatów

Orchidee to jedne z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych kwiatów na świecie. Są znane ze swojej elegancji, delikatności i złożoności. W języku greckim „orchis” oznacza jądro, co odnosi się do kształtu podziemnych bulw, a także do skomplikowanej struktury kwiatów. W tym artykule dowiesz się więcej o orchideach, ich różnorodności gatunkowej, pielęgnacji w domu, symbolice oraz ciekawostkach.

Czym są orchidee?

Orchidee to rodzina roślin zielnych, która obejmuje około 25-30 tysięcy gatunków. Są to rośliny epifityczne lub litofityczne, co oznacza, że rosną na drzewach lub skałach, a ich korzenie służą do przyczepienia się do podłoża i do pobierania wilgoci i składników odżywczych z powietrza. Kwiaty orchidei są zwykle duże i piękne, o różnych kolorach i kształtach, często złożone z trzech płatków i trzech działek, z których jedna przekształca się w warżkę.

Różnorodność gatunków orchidei

Orchidee występują na całym świecie, głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Najwięcej gatunków rośnie w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Środkowej i Południowej oraz na wyspach Oceanii. W Polsce występują dwa dziko rosnące gatunki orchidei: storczyk kukawka i storczyk plamisty. Wśród gatunków uprawnych najpopularniejsze są: phalaenopsis, dendrobium, cymbidium, oncidium, miltonia i pafiopedilum.

Gdzie można spotkać orchidee?

Orchidee można spotkać w różnych miejscach, od lasów tropikalnych i subtropikalnych, przez góry i pustynie, po domy i ogrody. W naturze rosną na drzewach, skałach, bagnach, a także na ziemi. W Polsce orchidee występują głównie na łąkach, w lasach i na torfowiskach. W ogrodach i domach orchidee uprawia się w doniczkach lub na specjalnych podłożach, np. z kory drzewnej, węgla drzewnego, kawałków ceramiki lub kamieni.

Jak pielęgnować orchidee w domu?

Orchidee wymagają specjalnej pielęgnacji, ale są też bardzo wdzięcznymi roślinami, które nagradzają nas pięknymi kwiatami przez wiele lat. Najważniejsze zasady pielęgnacji to: umiarkowane podlewanie (nie dopuszczajmy do przesuszenia ani przelania), umiarkowane nawożenie (raz na 2-3 tygodnie), dużo światła (ale nie bezpośredniego słońca), odpowiednia temperatura (ok. 18-25°C w dzień i 15-20°C w nocy) oraz przesadzanie co 1-2 lata.

Symbolika orchidei w kulturze

Orchidea od wieków była symbolem piękna, elegancji, miłości i zmysłowości. W Chinach i Japonii orchidea była uważana za symbol szlachetności, w Europie za symbol luksusu i bogactwa. W kulturze indiańskiej orchidea miała moc uzdrawiania i ochrony przed złymi duchami. W chrześcijaństwie orchidea symbolizuje piękno, a także Maryję i Jezusa. W kulturze popularnej orchidea kojarzy się z egzotyką, romantyzmem i tajemniczością.

Ciekawostki o orchideach

Orchidea jest jedną z najstarszych roślin na Ziemi, istnieje od około 120 milionów lat. W języku angielskim orchidea nazywana jest „queen of flowers” (królową kwiatów), a w języku chińskim „lan” (grację). Najdroższa orchidea na świecie kosztuje ponad 200 tysięcy dolarów i nazywa się „Shenzhen Nongke”. Orchidea phalaenopsis jest jednym z najpopularniejszych gatunków uprawnych, a jej nazwa pochodzi od greckiego słowa „phalaina” (ćma), ponieważ kwiaty przypominają skrzydła ćmy.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *