Pepino, zwany także melonem drzewnym, to egzotyczny owoc pochodzący z Ameryki Południowej. Ze względu na swoje walory smakowe i właściwości odżywcze, coraz częściej pojawia się na stołach w Europie i Azji. W poniższym artykule przedstawimy historię i pochodzenie pepino, jego wygląd i smak, właściwości odżywcze oraz sposoby na jego wykorzystanie w kuchni.
Co to jest pepino?
Pepino to egzotyczny owoc z rodziny psiankowatych, pochodzący z Ameryki Południowej. Charakteryzuje się jasnozieloną lub fioletową skórką, a w środku znajduje się biało-żółta, soczysta i miękka masa z wieloma małymi, żółtymi nasionami.
Pochodzenie i historia pepino
Pepino pochodzi z Andów, gdzie uprawiany był już w czasach prekolumbijskich. Do Europy trafił w XVIII wieku, a następnie rozprzestrzenił się na całym świecie. Obecnie uprawiany jest w wielu krajach, w tym w Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Turcji, Izraelu, Nowej Zelandii i Australii.
Jak wygląda pepino i jak smakuje?
Pepino ma jasnozieloną lub fioletową skórkę z ciemniejszymi paskami. W środku znajduje się biało-żółta, soczysta i miękka masa z wieloma małymi, żółtymi nasionami. Smak pepino to połączenie melona, arbuzów i ogórków, co czyni go bardzo orzeźwiającym i delikatnym w smaku.
Właściwości odżywcze pepino
Pepino jest bogaty w witaminy (A, C, K, B6), minerały (potas, magnez, żelazo) oraz błonnik. Pomaga w utrzymaniu zdrowia skóry, wzmacnia układ odpornościowy, reguluje trawienie oraz wpływa korzystnie na funkcjonowanie serca i układu krążenia.
Jak wykorzystać pepino w kuchni?
Pepino można spożywać na surowo, dodawać do sałatek, koktajli, smoothie, dżemów oraz deserów. W krajach Ameryki Południowej popularne jest także wykorzystywanie pepino do produkcji wina.
Gdzie kupić pepino i jak go przechowywać?
Pepino można kupić w większych sklepach spożywczych, na targach lub w sklepach ze zdrową żywnością. Przechowywać należy go w temperaturze pokojowej lub w lodówce, w zamkniętym pojemniku, najlepiej na dnie lodówki. Po pokrojeniu należy spożyć w ciągu 2-3 dni.
Pepino to egzotyczny owoc, który coraz częściej pojawia się na stołach w Europie i Azji. Ze względu na swoje walory smakowe i właściwości odżywcze, warto wprowadzić go do swojej diety. Dostępny jest w większych sklepach spożywczych, na targach oraz w sklepach ze zdrową żywnością.