Pomysł na pokój to podstawa
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Wszyscy znamy to powiedzenie, jednak żeby mogło ono okazać się prawdziwym, musimy najpierw stworzyć sobie przyjazną przestrzeń do życia. Bez względu na to, czy jesteś w trakcie prac wykończeniowych w nowo zakupionym lub wybudowanym lokum, czy też planujesz remont dobrze znanych ci już czterech ścian, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Najważniejszym z nich będzie – jaki masz pomysł na dane pomieszczenie i czy w ogóle masz pomysł na pokój? Niestety często w tym miejscu zaczynają się komplikacje. Zastanówmy się zatem, jak najlepiej zabrać się za ten temat.
Przeznaczenie pokoju
Zacznijmy od pytań pomocniczych – jakie jest przeznaczenie pokoju o którym rozmawiamy. Czy ma to być domowe biuro? A może sypialnia? W zależności od funkcji jaką spełniać będzie dane pomieszczenie, inaczej będziemy myśleć o jego projektowaniu. Charakter pokoju będzie nam dyktować chociażby rodzaj i ilość niezbędnych mebli. W przypadku biura, będzie zależało nam na biurku, wygodnym krześle, zapewne jakichś półkach czy regałach. W sypialni natomiast oczywistością będzie wstawienie łóżka, być może stolików nocnych, szafy bądź biblioteczki. Kiedy określimy już przeznaczenie pokoju i tego, jakie meble będą nam w nim niezbędne, możemy przejść dalej.
Pożądane odczucie
Wiesz już jaką funkcję ma spełniać pokój. Powiedzmy, że zdecydowałeś się na sypialnię. Teraz zastanów się jak chciałbyś się czuć przebywając w tym pomieszczeniu. Jakie emocje ma wywoływać, jakie odczucia ma budzić. Chcesz wstając rano z łóżka czuć radość i chęć do działania? Postaw na jasne, żywe kolory. Żółte, słoneczne ściany będą niczym zastrzyk pozytywnej energii, za każdym razem kiedy otworzysz oczy po przebudzeniu. Marzy ci się intymna, otulająca do snu przestrzeń? Wybierz jedną z ciemniejszych, a zarazem cieplejszych barw. Czekoladowe ściany i korespondujące, drewniane dodatki stworzą przytulną i elegancką atmosferę, która wieczorem potęgować będzie wrażenie, że w pomieszczeniu jest ciemno, co natomiast będzie ułatwiać zasypianie. Sypialnia ma stanowić centrum roskoszy? Zależałoby ci zatem na romantycznej, tajemniczej przestrzeni, która pobudza zmysły. Dobrym wyborem będą wszelkie odcienie czerwieni. Kolorystyka pomieszczenia ma wielki wpływ na to, jak w danym pokoju się czujemy. Wiesz już czego oczekujesz od planowanej przestrzeni?
Wielkość pomieszczenia
Odpowiedzieliśmy sobie już na pytania o przeznaczenie i charakter pokoju. W poprzednich dwóch przypadkach mogliśmy popuścić wodzy naszej fantazji i zbudować w głowie wizję wymarzonej przestrzeni. Teraz należy jednak skupić się na stojących przed nami wyzwaniami, które powstają w związku z naszym pomysłem na pokój. Pierwszym z nich jest wielkość pomieszczenia. Metraż w sposób jednoznaczny określa nasze możliwości. Oczywiście ściany można przesuwać; w wysokich pokojach możemy posiłkować się antresolą – sposobów na naginanie możliwości jakie daje nam pokój jest kilka. Zastanówmy się zatem na co pozwala nam dana przestrzeń i jak możemy nią manipulować. Projektowana przez nas sypialnia ma być pokojem dla dziecka? Jednym z rozwiązań będzie postawienie pod ścianą piętrowego łóżka. Dzięki temu zyskamy pod nim dodatkowe miejsce, na przykład na biurko, albo pianino, a może po prostu kącik do zabawy. W pokoju jest miejsca aż nadto? Pomyśl jak najlepiej je wykorzystać. Może chciałbyś wstawić tam mebel, o którym wcześniej nie myślałeś? Albo odpowiada ci ta wolna przestrzeń, oddech pomiędzy meblami? Aby stworzyć pokój odpowiadający twoim potrzebom wystarczy, że będziesz myśleć w kreatywny sposób.
Dostępny budżet
Niestety metraż pomieszczenia w wielu przypadkach nie jest jedynym ograniczeniem. Koniecznym jest wzięcie pod uwagę posiadanych przez ciebie możliwości finansowych. Niektóre rozwiązania będą droższe od pozostałych; jedne meble będą nieopłacalne w porównaniu z innymi. I to tu dopiero nasze wyobrażenia zderzają się z rzeczywistością. Jednak bez obaw – biorąc pod uwagę możliwości rynku i ilość oferowanych opcji, przy odrobinie wysiłku włożonego w poszukiwania, na peweno znajdziesz to, czego szukasz. Grunt to się nie poddawać i nie załamywać. Czasami warto jest także poczekać i zadowolić się jednym z rozwiązań przejściowch. Wymarzone stoliki nocne okazały się zbyt drogie? Rozważ zakupienie tańszych, również pasujących mebli. Tym sposobem nie skarzesz się na brak komfortu związany z brakiem stolików, a w międzyczasie będziesz mógł odkładać pieniądze na te idealne, które wybrałeś w pierwszej kolejności. Wprowadź nieco elastyczności do swojego pomysłu na pokój.
Inspiracje
Jeśli przejdziesz przez wszystkie te kroki, powinieneś mieć już całkeim konkretny koncept tego, jak ma wyglądać projektowany przez ciebie pokój. A może w twojej głowie owszem, powstał generalny zarys, jednak dalej nie jesteś pewien szczegółów? Albo masz wrażenie, że w żadnym stopniu nie przybliżyło cię to do pomysłu na zagospodarowanie danej przestrzeni? Na szczęście dostępnych jest mnóstwo źródeł, z których możesz czerpać inspiracje. Największym z nich jest oczywiście internet – grafiki google, spejcalistyczne portale, pinterest albo filmiki na YouTube. Istnieje też cała gama czasopism poświęconym budownictwu, projektowaniu oraz wykańczaniu domów i mieszakań; a także programy telewizyjne, książki i filmy. Korzystając z dostępnych materiałów na pewno znadziesz coś dla siebie. Nawet jeżeli zdaje ci się, że masz pełny obraz w głowie i nie potrzebujesz inspiracij ani podpowiedzi – zajrzyj. Czasem warto jest spojrzeć na rzeczy z innej perspektywy. A może natkniesz się na rozwiązanie, o którym nie miałeś wcześniej pojęcia?
Ciesz się projektowaniem
Teraz, kiedy już masz pomysł na pokój, a przynajmniej wiesz jak się zabrać za ten temat, pamiętaj o jednym – ciesz się tym. Projektowanie pomieszczeń, remonty i przeprowadzki potrafią być wielce stresujące. Odpręż się i pomyśl o wspaniałym uczuciu, które wiąże się z myślą o nowej i ekscytującej przestrzeni. Bądź otwarty i kreatywny, unikaj pochopnych decyzji i pozwól sobie na radość z tworzenia.