W jaki sposób pomalować salon, aby powiększyć go wizualnie?

Przy wyborze właściwej farby do salonu powinniśmy kierować się nie tylko własnymi upodobaniami kolorystycznymi, ale również kwestiami bardziej praktycznymi, jak wizualna powierzchnia pokoju. Często pojawia się pytanie o to, jak pomalować salon, aby wydawał się on większy. Liczy się nie tylko odpowiedni kolor, ale również technika malowania. Postaramy się udzielić kilku praktycznych wskazówek w kwestii optycznego powiększania salonu.

Jasne barwy skutecznie powiększają wnętrze

W mniejszych pomieszczeniach należy zrezygnować z ciemnych odcieni. Na małej powierzchni są one bardzo przytłaczające i dodatkowo zawężają pokój. Lepiej sprawdzą się subtelne, jasne odcienie, które poszerzają wnętrze. W przypadku równych ścian warto pokusić się o farby z połyskiem, które w połączeniu z odpowiednim światłem dadzą dodatkowy, niezwykle estetyczny efekt. W mniejszym salonie dobrze sprawdzi się zatem biel, jasne odcienie szarości, kolor liliowy, kremowy czy beżowy. Szeroka gama jasnych tonacji na pewno pozwoli każdemu dobrać kolor farby dostosowany do swojego gustu.

Czy niewielka powierzchnia salonu oznacza, że należy bezwzględnie zrezygnować z ciemniejszych odcieni? Niekoniecznie! Można bowiem wykorzystać ciemny kolor na jednej ze ścian (zwykle jest to najbardziej reprezentacyjne miejsce, np. ściana z meblami i telewizorem). Pomalowanie ciemnym odcieniem krótszej ściany pozwala poszerzyć wnętrze. Uzyskujemy w ten sposób kontrast, który daje poczucie dużej swobody.

Jak optycznie powiększyć salon poprzez właściwe malowanie?

W przypadku wysokich pomieszczeń, ściany oraz sufit można pomalować tym samym kolorem. Jeśli jednak pokój jest dosyć niski, wówczas warto zastosować jaśniejszy kolor sufitu, a odcięcie wykonać na ścianie, kilka centymetrów poniżej linii sufitu. Do tego nieskomplikowanego zabiegu wykorzystujemy taśmę malarską wysokiej jakości. Margines wykonany w ten sposób pozwala wizualnie powiększyć wnętrze. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie pionowych pasów przy narożnikach.

Korzystne efekt malowania można dodatkowo pogłębić stosując proste sztuczki aranżacyjne. Wiemy już, jak pomalować salon, aby uzyskać satysfakcjonujący rezultat. Aby optycznie zyskać dodatkowe centymetry przestrzeni, warto zastosować ciepłe oświetlenie, a także wykorzystać jasne meble. Olbrzymie znaczenie ma również właściwa aranżacja całego pomieszczenia oraz rozkład wspomnianych mebli. W tej kwestii warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi optymalny układ pomieszczenia.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *