Wynajem magazynu – na co zwrócić uwagę?

Wynajem magazynów logistycznych to coraz popularniejsza usługa na rynku. Przedsiębiorcy szybko zauważyli, że jest to skuteczny sposób na obniżenie kosztów eksploatacyjnych i jednocześnie na zaoszczędzenie czasu, który trzeba poświęcić na budowę nowej hali magazynowej. Jednak wynajęcie magazynu logistycznego wymaga również tego, by uwzględnić wiele aspektów, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Wobec tego, na co warto zwrócić w uwagę przy wynajmowaniu magazynu?

Strategiczne punkty lokalizacyjne- najważniejszy parametr wynajmowanego magazynu

Magazyny logistyczne mogą znajdować się w dosłownie każdej lokalizacji. Dla przeciętnego przedsiębiorcy najważniejsze będzie jednak to, by lokalizacja ta była strategiczna. Najlepiej więc szukać magazynu do wynajęcia, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie firmy lub oferuje do niej dobry dojazd. Jeśli zdecydujemy się na magazyn logistyczny nieco dalej, wówczas wiąże się to z dodatkowymi kosztami na poczet transportu i ewentualnych surowców. Sprawdźmy także, czy magazyn logistyczny znajduje się w otoczeniu przyjaznej infrastruktury drogowej- węzłów komunikacyjnych, czy też dróg szybkiego ruchu. To znacznie ułatwi możliwość dojazdu, a jednocześnie poprawi całą logistykę.

Magazyn logistyczny dopasowany do potrzeb firmy

Jednym z najważniejszych aspektów, podczas wyboru magazynu logistycznego na wynajem jest nic innego, jak jego dopasowanie do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Warto więc sprecyzować na samym początku swoje oczekiwania względem powierzchni magazynu, ale także względem jego dodatkowej funkcjonalności. Być może będzie zależało nam na tym, by na magazynie obecna była winda towarowa lub inne udogodnienia? Pamiętajmy, że im lepiej dopasujemy magazyn i jego funkcjonalność do potrzeb naszego przedsiębiorstwa, tym efektywniej będzie można wykorzystać dodatkowy potencjał przestrzeni.

Cena wynajmu magazynu i warunki umowy

Nie zapominajmy o tym, że podczas wynajmu magazynu warto- oprócz jego parametrów- zwrócić uwagę także na szereg kwestii formalnych. Z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy najważniejszym aspektem będą koszty związane z samym wynajem.  Warto więc zrobić dokładny research i zorientować się, w jakiej cenie obecnie jest możliwe wynajęcie magazynu w danej lokalizacji. Dzięki temu z pewnością nie przepłacimy za powierzchnię magazynową. Kolejną kwestią, na którą również warto jest zwrócić uwagę, to same warunki wynajmu, jakie zawarte będą w umowie. Szczególną uwagę warto poświęcić na negocjowanie czasu najmu, a także na doprecyzowanie ewentualnych warunków odstąpienia od umowy. Dzięki temu będzie można uniknąć nieporozumień z podmiotem wynajmującym nam magazyn, a w efekcie nie narazimy się na dodatkowe problemy i konsekwencje. Zadbajmy także o doprecyzowanie wszystkich obowiązków i prawd stron umowy, które będą one mieć względem siebie. Pamiętajmy, że z reguły czas wynajmu magazynu logistycznego obejmuje 3 lata, jednak niektórzy najemcy mogą wymagać nawet 10 lat. Warto więc o te kwestię również zadbać.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *