Jaki kolor do przedpokoju wybrać?

Rozważnie wybrane barwy farb do przedpokoju mogą sprawić, iż nawet bardzo ciemny przedpokój stanie się jasny i wizualnie większy. Kolorystyka przedpokoju jest przeważnie elementem całej aranżacji wnętrza w mieszkaniu czy domu. Bardzo często więc zastanawiamy się jaki kolor do przedpokoju będzie dla nas idealny. Dobór koloru farby musi być zależny od aranżacji wnętrza w salonie, sypialni czy kuchni. Wybór powinien być także uzależniony od wielkości przedpokoju czy korytarza i panującego w nim oświetlenia. Światło odgrywa niezwykle istotną rolę przy aranżacji przedpokoju. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż przedpokój pełni rolę swego rodzaju składowiska. To w nim ustawione są szafy na buty, wieszaki na ubrania. Właśnie dlatego często dochodzi do jego niedoświetlenia. Jest to segment zamknięty, przeważnie nie ma w nim okien, przez co do korytarza nie dochodzi światło dzienne. Właściwa kompozycja barw zależy więc od oświetlenia, wielkości pomieszczenia, użytych materiałów oraz oczywiście od preferencji i pomysłu właściciela. Należy pamiętać, iż przedpokój ma zapowiadać styl, jaki panuje w całym domu, dlatego do jego aranżacji powinno się podejść niezwykle starannie. Przeważnie przedpokój malowany jest na jasne barwy. Często do jego pomalowania stosuje się beże, szarości i biele, które optycznie powiększają wnętrze. Istotne jest to, aby pamiętać, iż wszelkie elementy powinny składać się na jedną spójną całość, tworząc estetyczne i dobrze prezentujące się wnętrze.

Jak pomalować mały i ciemny przedpokój?

Istotny wpływ na wygląd pomieszczenia ma to jaki kolor do przedpokoju wybierzemy. Bardzo często spotyka się przedpokój o małej powierzchni. Małe i ciemne korytarze znaleźć można zwłaszcza w starych kamienicach czy sporych blokowiskach. Do takiego segmentu dociera także niewielka ilość światła dziennego. Właśnie dlatego odpowiednio dobrany kolor, odgrywa bardzo ważną rolę w wystroju przedpokoju. Farba o właściwym kolorze powinna oświetlać i powiększać optycznie pomieszczenie. Przedpokój z ponurego i ciemnego powinien stać się bardziej przytulny oraz optycznie większy. Nie należy więc sięgać po ciemne i bardzo intensywne kolory. W przypadku wąskich i ciasnych korytarzy idealnie sprawdzi się jasna farba. Dobrym pomysłem jest zastosowanie powłoki satynowej, która odbija światło. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie go więcej w przedpokoju. Kolejnym dobrym sposobem na powiększenie korytarza jest pomalowanie ścian i sufitu na ten sam kolor. Zaleca się skorzystanie z odcieni żółtego, piaskowego czy pomarańczowego. Innymi polecanymi przez dekoratorów wnętrz kolorami są błękity czy zielenie.

Jaki kolor do przedpokoju o sporych wymiarach?

Niewiele osób może cieszyć się z nieco bardziej komfortowej sytuacji, mając przestronny i duży przedpokój. W takim przypadku zastosować można parę różnych kolorów ścian albo różne odcienie jednego koloru. Warto pomalować na przemian ściany dwoma odcieniami, dzięki czemu pewne fragmenty pomieszczenia zostaną rozjaśnione. Dodatkowo taki trik, urozmaici przestrzeń i podzieli ją. Niektórzy właściciele mieszkań mają problem z niskim sufitem. Taki korytarz sprawia bardzo przytłaczające wrażenie od razu po wejściu do mieszkania. Jeśli chcemy uniknąć wrażenia ciężkości, warto pomalować sufit na biało, dodając paru centymetrowy pas wzdłuż ścian.

Przedpokojowe inspiracje

Kolor ścian w przedpokoju musi współgrać z wystrojem pozostałych pomieszczeń. Jest to ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy przedpokój nie jest odrębnym segmentem, lecz jest otwarty całościowo lub w małej części na salon. W korytarzu nie powinna zawładnąć monotonia. Warto zadbać o żywe kolory w korytarzu, dodając także ciekawe elementy dekoracyjne. W urozmaiceniu wnętrza pomogą lustra, ozdoby ścienne czy obrazy. Ciekawe efekty uzyskamy podczas zabawy kolorem czy światłem. Wszystko zależy od naszej własnej intencji twórczej i pomysłowości. To, na jaki kolor się zdecydujemy, w dużej mierze zależy także od stylu mieszkania i indywidualnych upodobań kolorystycznych. Aktualnie modne jest utrzymanie kolorystyki w barwach biało czarnych. Kolory te sprawdzą się również w wąskich korytarzach. Ciekawym pomysłem jest przedpokój w kolorze drewna, jednak należy wówczas odpowiednio doświetlić pomieszczenie, aby nie stało się zbyt ponure i ciężkie. Do przedpokoju doskonale nadaje się kolor fioletowy. Jednak należy pamiętać, aby nie używać go do wszystkich ścian.

Plamoodporne farby do przedpokoju

Przedpokój jest pomieszczeniem bardzo często użytkowanym. Właśnie dlatego warto wybrać do jego pomalowania farbę, z której łatwo i szybko będzie można usunąć wszelkie zabrudzenia. Najlepszym wyborem okaże się farba z właściwościami hydrofobowymi, odporna na szorowanie, z której można zmywać zanieczyszczenia bez ubytku farby na ścianie. Niektóre rodzaje zabrudzeń będą odpychane przez tę farbę, dzięki czemu nie będzie ona zbyt łatwo brudzić się. Taką farbę plamoodporną można bez żadnych obaw szorować, powłoka malarska nie zostanie uszkodzona czy usunięta. Kolor będzie tak samo intensywny. Wybranie takiej farby pozwoli uniknąć kolejnego malowania przedpokoju. Podczas wyboru odpowiedniej farby warto dokładnie zapoznać się z jej opisem i przeczytać o jej wszelkich właściwościach. Dzięki temu ściany przedpokoju pomalowanego taką farbą będą w bardzo dobrym stanie przez wiele lat.

Moc kolorów

Warto pamiętać o tym, iż to właśnie kolory oddziaływają na nasze codzienne samopoczucie. Powinniśmy zatem dobierać barwy, które lubimy i w których otoczeniu czujemy się swobodnie. Każdy kolor ma również swoje własne właściwości.

  • kolor żółty dodaje pewności siebie i energii
  • kolor zielony przynosi spokój oraz poczucie bezpieczeństwa
  • kolor czerwony pobudza ciało i umysł

 To w jaki sposób pomalujemy przedpokój zależy głównie od własnych preferencji. Pamiętajmy, iż to jaki kolor do przedpokoju wybierzemy, wpłynie na wystrój całego mieszkania. Jednak warto także posłuchać rad projektantów wnętrz.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *